house36

​Ingatlanosok kíméljenek?

3 perc olvasás

Abban megegyezhetünk, hogy egy átlagember nem ad-vesz minden nap ingatlant. 
A statisztikák szerint életünk során maximum három alkalommal kötünk adásvételi szerződést, melynek a tárgya ingatlanvagyon. 
Érthető, hogy nem rendelkezik mindenki a kellő rutinnal, így - ahogyan ez az élet más területén természetes - érdemes szakember segítségét kérni. Ez pedig nem más, mint az ingatlanközvetítő! 
Ha betegek vagyunk, elmegyünk az orvoshoz.
Ha zörög az autónk, elvisszük a szerelőhöz.
Ha ingatlant szeretnénk eladni vagy venni, mégsem fordulunk szakemberhez.

Sokan nem is gondolnák, hogy mennyi buktatót rejtegethet a vásárlás vagy az eladás!


Miért forduljak ingatlanközvetítőhöz, ha vásárló vagyok?

A jó szakember ismeri a piacot, ismeri a kínálatot. A megfelelő igényfelmérést követően könnyedén megtalálhatja számunkra a megfelelő ingatlant.
Tisztában van az eladó ingatlanok jogi helyzetével, az esetleges buktatókkal. Nézzünk pár gyakori esetet, amikor a vevő nem tudja, mitévő legyen:
 
  • A megvásárolni kívánt ingatlan jelzáloggal terhelt!
Az adás-vétel mely szakaszában és hogyan kell rendezni a tartozást? Mikor kerül törlésre a bank bejegyzése? Mikor lesz az ingatlan teljesen tehermentes? Mi történik, ha az eladó az átvett pénzt nem a tartozás rendezésére használja fel? Számos kérdés felmerül, amikre azonban egy szakember azonnal választ ad, és segítséget is nyújt!
 
  • Hitelből vásárolnék! De hogyan?
Mennyi hitelt kaphatok? Melyik pénzintézetet válasszam? Hitelezhető-e a kiválasztott ingatlan? Mikor érkezik meg a hitelösszeg? Mit tegyek, ha megjött a hitel, de az eladó nem adja át az ingatlant? Hogyan szerezhetem meg a nekem járó állami támogatásokat?
 
  • Az ingatlanról kiderült, hogy osztatlan közös tulajdon! Most mit tegyek?
Igényelhetek-e hitelt ilyen esetben? Mit jelent, hogy közös? Mennyiben befolyásolja ez a tulajdonjogszerzést?
A fent említett kérdések gyakran merülnek fel egy-egy ingatlanügylet során.

Tapasztalatunk szerint ilyen esetekben a vevők megijednek, és akár le is mondanak az egyébként számukra minden paraméterben megfelelő ingatlanról.
Pedig minden helyzetre van megoldás, ha az ember félre tudja rakni a büszkeségét - vagy épp az előítéleteit -, és szakember segítségét kéri. Ráadásul a kereső ügyfelek számára az irodák teljesen díjmentesen kínálják a képviseletet.


Miért forduljak ingatlanközvetítőhöz, ha eladó ingatlanom van?

Ez már egy lényegesen keményebb dió. Az eladók rendszerint nagyobb veszélyben vannak, mint a vevők, mégis minden hirdetésben ott van az a pár szó: „Ingatlanosok kíméljenek!”.
A mondat maga érthető, azonban egy apró kiegészítésre szorul: „Hozzá nem értő ingatlanosok kíméljenek!”. Igen, el kell ismerni, egy tapasztalatlan ingatlanközvetítő több kárt okozhat, mint hasznot, de a valódi segítségtől nem szabad elfordulnunk!

Drága? Nos, az ingatlanvagyonunk értékéhez képest még csak ez sem mondható.
Ráadásul egy valamire való ingatlanos nem megbízási díj fejében, hanem sikerdíjért dolgozik, azaz csak akkor illeti őt egy halvány fillér is, ha valóban hozott vevőt az ingatlanra! Most, hogy tisztáztuk az alapokat, lássuk mennyit kockáztatunk, ha nem veszünk igénybe profi segítséget!
 
  • Valóban vevő, vagy csak nézelődő?
Ez az első és legfontosabb! Az ingatlanközvetítő nem fogja az idejét olyan embernek szentelni, aki úgynevezett ingatlanturista. Csak és kizárólag olyan ügyfelekkel járja a várost, akik esetében meggyőződött a vásárlási szándékról és lehetőségeiről!
Pontosan tudja, hogy az adott ügyfél meddig nyújtózkodhat és hitelképes-e, ezzel megkímélve magát és az eladókat is a felesleges körökről.
Arról nem is beszélve -persze nem szeretnénk senkiben üldözési mániát kialakítani - de láttunk már olyat, hogy a napközben hevesen érdeklődő lakásnézőből este besurranó tolvaj lett.
 
  • Mennyit is ér pontosan az ingatlanom?
Az emberek túlnyomó többsége találomra árazza be a lakását, házát. „A szomszédban a Marika néni ennyiért adta el, akkor az enyém is ennyit ér!” – halljuk sokszor ezt az egyébként teljesen alaptalan kijelentést.
Az ingatlanos le akarja nyomni az árat? Egy fenét! Csupán mivel ez a szakmája, reális képe van a piacról.
Valóban sok esetben látni túlárazott házakat, lakásokat, de számtalan eladó pozícionálja akár 10-15%-al a piaci ár alá az eladásra szánt ingatlant.
Mindenképpen javasolt akár csak egy kötetlen beszélgetés erejéig találkozni egy szakemberrel, aki a megfelelő árazásban segítségünkre lehet.
 
  • Kell-e adóznom? Milyen költségeim lesznek? Mi a teljes ügymenet?
Alapvetően az emberek úgy gondolják, hogy meghirdetik az ingatlant, jön a vevő, átad valamennyi foglalót, majd mennek egy ügyvédhez aláírni a szerződést.
Az is lehet, hogy ez valóban így történik, de a gyakorlat azt mutatja, hogy minden ügymenetben történik valami fennakadás. Ilyenkor szükséges egy profi jelenléte, aki minden baj forrását el tudja hárítani, és a kulcsátadásig mellettünk áll.
Mivel nem kis értékről van szó, fontos, hogy minden mozzanat a megfelelő módon legyen dokumentálva.
Az ingatlanos pontosan tudja, hogy az ügylet mely szakaszában milyen papírokra van szükség, hogy minden a megfelelő kerékvágásban maradjon.
 
Az olvasottakból mindenki levonhat egyfajta konklúziót, morfondírozhat a témán. Egyet azonban mindenképpen érdemes szem előtt tartani: egy beszélgetés egy ingatlanközvetítővel nem kerül pénzbe, a segítség amit ad, viszont a több millió, vagy több tízmillió forintos ingatlanunk biztonságát jelentheti. 

kép: freepik

2018-09-25