house36

Elveszett a jogszabályokban? Íme a vagyonszerzési illeték kisokos!

3 perc olvasás

Ingatlanvásárlás során akadnak olyan járulékos költségek, amelyeket nincs mese, ki kell fizetni.
Ezek közül a legnagyobb volumenű az illetékfizetési kötelezettség, melynek mértéke a vételár négy százalékára rúg.
Azt azonban sokan kevesen tudják, hogy bizonyos esetekben 50, vagy akár 100%-os kedvezményt kaphatnak az ingatlant szerzők!
A visszterhes vagyonátruházási illeték fogalmával jobb megismerkedni, mielőtt lakásvásárlásra kerülne a sor, hiszen ez jelenti az egyik legnagyobb járulékos költséget.
A jelenlegi szabályozás alapján az illeték mértéke az ingatlan típusától függetlenül 4 százalék, ennek alapját pedig az ingatlan vételára jelenti.
 
Példa István egy 16 millió forintos használt ingatlant vásárol.
A vételár alapján 640.000 Forint vagyonszerzési illetéket köteles megfizetni, amennyiben nem jogosult kedvezményre.

Ugyanakkor, ha legfeljebb három évvel korábban adott el ingatlant, akkor az újonnan vásárolt lakás vagy ház és a régi ingatlan vételárának különbözete jelenti az illeték alapját. Mégpedig úgy, hogy egy eladással egy vétel állítható szembe, viszont ha több ingatlan eladása is megtörtént, akkor a legkedvezőbb illetékalapot eredményező értékesítés választható ki.
Példa Géza 2017-ben 16 millió forintért adta el ingatlanát, majd 2018-ban 19 millió forintért vásárolt. Mivel a vásárlást megelőző három évben adott el ingatlant, így kedvezményre jogosult: csak a két ingatlan árának különbözete alapján kell illetéket fizetnie.
Jelen példánkban az illetékfizetés alapja 3 millió forint, azaz 120.000 Forint fizetendő.
Ha a vásárlási ár alacsonyabb, mint a korábbi ingatlan eladási ára, úgy a különbözet negatív irányú, így illetékfizetési kötelezettség sincs.

A 35 év alatti első lakáshoz jutók 50% illetékkedvezményben részesülhetnek, ha a megszerzett tulajdon értéke nem haladja meg a 15 millió forintot.

A vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített lakóparkok, társasházak 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás megvásárlása mentes az illetékfizetési kötelezettség alól.

A családi otthonteremtési támogatás (CSOK) keretében igényelt támogatás levonható az illetékalapból.
Példa Sándor új építésű társasházban vásárol ingatlant közvetlen a vállalkozótól. Az ingatlan vételára 22 millió forint.
Mivel új építésű ingatlan esetén 15 millió forintos vételárig illetékmentességet élvezhetünk, az illetékfizetésünk alapja a 15 millió forint és a vételár különbözete, jelen esetben 7 millió forint.
Sándor így 280.000 forint illeték megfizetésére köteles.
Általános érvényű szabály, hogy az ingatlan vásárlását követő 30 napon belül jelentetnünk kell a vagyonszerzés tényét, ellenkező esetben mulasztási bírságot szabnak ki.

További könnyebbséget jelent, hogy az első lakásvásárlás esetében az illetéket 12 egyenlő részletben, egy év alatt is ki lehet fizetni, amelyre már sem az életkor, sem a vételár nem gyakorol befolyást.
 
forrás: HOUSE36, hirado.hu

2018-02-27